70+

70, czyli jak dużo?


(12.01.2023) Dzień Patrona
70-tą rocznicę urodzin naszego Patrona świętowaliśmy pod hasłem RELACJE MIĘDZY POKOLENIAMI. Wielu naszych uczniów ma Dziadków w wieku około 70 lat i świetnie wiedzą, jak te relacje wyglądają. Książka jako prezent urodzinowy jest zawsze przyjemna i dlatego my skupiliśmy uwagę na książkach, które mogliby nasi uczniowie czytać razem z Dziadkami. Pandemia nauczyła nas, że jak można to unikamy dużych zgromadzeń i dlatego tym razem też świętowaliśmy w małych grupach. Poza tym RELACJE łatwiej dostrzec w kameralnej atmosferze.
Pani Małgorzata Rybicka spotkała się z naszymi wolontariuszami. Inspiracją była książka Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel "Stan splątania".
Pan Grzegorz Kuleta (Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego) spotkał się ze Szkolnym Samorządem i członkami Klubu Mediatora.
Pan Lech Kosiak (działacz opozycyjny w czasach komunistycznych) spotkał się z uczniami klas ósmych.
Z uczniami biorącymi udział w Maratonie Czytelniczym spotkał sie dr Marcin Hamkało (pełnomocnik Prezydenta ds. programu Gdańsk Miasto Literatury). Spotkanie prowadził pan Marcin Bildziuk.
Uczniowie klasy 3c wcielili się w rolę twórców książek (tekst+grafika) i miała to być książeczka dla Babci i Dziadka. Inspiracją były książeczki o Kici-Koci Pani Anity Głowińskiej.


A teraz o KSIĄŻKACH

Pani Anna Trella czytała swoim uczniom z klasy 3a książkę
Dzieci słuchały i rysowały to co powstawało w ich wyobraźni w trakcie słuchania.
Pani Beata Wilczyńska zachęcała do zapoznania się z książkami, które pomagają nam radzić sobie z problemami
Czy widzicie tutaj książkę, która pomoże Wam? Nasz szkolny pedagog/psycholog pomoże znaleźć coś odpowiedniego, ale najpierw przyjdźcie na rozmowę. Nie jesteście sami ze swoimi problemami.


(4.01.2023) Urodziny z KSIĄŻKĄ już za kilka dni.
Dla osób z pokolenia Arkadiusza Rybickiego książka była od najmłodszych lat bardzo ważna bo stanowiła główne źródło wiedzy. Skąd mógł czerpać wiedzę uczeń w wieku 10 lat, jeżeli w domu nie było telewizora i komputera z internetem? Prawda, że trudno to sobie wyobrazić? Porozmawiajcie ze swoimi Dziadkami o książkach, które czytali w waszym wieku i o tym w co grali, jak nie było gier komputerowych. Wspominając Patrona z okazji 70. rocznicy urodzin skupiamy się na KSIĄŻKACH, które już nie są najważniejszym źródłem wiedzy, ale nadal pomagają nam w zrozumieniu siebie i świata. Na pytanie, dlaczego warto czytać książki najpełniej odpowiedziała Olga Tokarczuk (no bo kto inny?) przy czym Ona postawiła pytanie „co wyprawia z nami literatura?”. Zdaniem Noblistki najważniejszy czas na rozwijanie czytelnictwa to wiek między dziewiątym a szesnastym rokiem życia. Liczymy się z opinią Noblistki, a ponieważ nasi uczniowie mieszczą się w tej grupie wiekowej więc promowanie czytelnictwa powinno nam towarzyszyć przy każdej okazji. Czy na urodziny dostajecie czasem książki? Może zainteresują Was te, które poznacie na lekcji w dniu 70. rocznicy urodzin Patrona naszej szkoły. Przyjemnej lektury.

(18.09.2022) Jest wrzesień 2022 i już zaczynamy myśleć, jak w styczniu 2023 uczcimy 70. rocznicę urodzin Naszego Patrona. Jutro w Londynie odbędzie się uroczysty pogrzeb królowej Elżbiety II, która zasiadała na tronie przez 70 lat i łatwiej przez to sobie wyobrazić, co można zrobić z własnym życiem przez 70 lat. Nasz Patron nie miał możliwości, żeby tyle lat spędzić z bliskimi, ale z perspektywy czasu panowania Elżbiety II łatwiej nam sobie wyobrazić, w jakich czasach urodził się i dorastał. Przygotowując się do urodzin Patrona już dziś zacznijcie się rozglądać w Waszych Rodzinach, jak żyją Osoby 70+. A może przeczytacie książkę, która w tym roku otrzymała nagrodę w Literackiej Podróży Hestii. Nie będę pisać dlaczego polecam, po prostu przeczytajcie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.